Trudności w koncentracji po przejściu covid-19 - mgła mózgowa

Gdy wydaje się, że infekcja COVID-19 już minęła, u niemal połowy ozdrowieńców pojawiają się objawy mgły mózgowej. Występują u Ciebie takie symptomy jak: zapominanie słów, odkładanie rzeczy w dziwne miejsca, problemy z koncentracją uwagi, gorsza wydajność intelektualna? Możesz borykać się z tym problemem. Sprawdź, czym jest mgła pocovidowa, jak ją zdiagnozować i leczyć.

 

Co to jest mgła mózgowa?

 

Mgła mózgowa nie jest terminem medycznym. To określenie zespołu objawów neurologicznych, które pojawiają się po poważnych infekcjach. W przypadku COVID-19 mgła mózgowa określana bywa jako powikłanie tej choroby lub zespół pocovidowy. Świadczą one o uogólnionym uszkodzeniu mózgu. W przypadku koronawirusa u ozdrowieńców występują nieco inne symptomy niż przy innego typu mgle mózgowej. Z tego względu w odniesieniu do osób przechodzących infekcję SARS-CoV-2 używa się określenia mgła pocovidowa. Naukowcy łączą te dolegliwości po wyzdrowieniu z COVID-19 z częściej występującym po pandemii zespołem stresu pourazowego (PTSD), a także charakterystyczną dla tego schorzenia burzą cytokinową.

 

U kogo występuje mgła mózgowa?

 

Mgłę mózgową przed pandemią COVID-19 obserwowano głównie u pacjentów borykających się z objawami choroby Parkinsona, otępienia, nerwicy lękowej czy boreliozy. Uważana jest ona także za neurologiczny objaw nietolerancji glutenu. Problemy z koncentracją uwagi, problemy z pamięcią i ogólne zagubienie dotyczyło też pacjentów onkologicznych po chemioterapii. Obecnie większość takich przypadków wiąże się z przejściem infekcji koronawirusem. Zaburzenia tego typu dotyczą, według różnych badań, nawet 30 do 50 procent ozdrowieńców po COVID-19. U niektórych z nich mgła pocovidowa rozwija się mimo lekkiego lub bezobjawowego przejścia tej choroby.

 

Mgła pocovidowa – objawy

 

Do zespołu objawów mgły mózgowej zaliczają się: trudności w koncentracji uwagi, problemy z pamięcią (w tym z pamięcią świeżą), bóle i zawroty głowy, zaburzenia poznawcze, oszołomienie, zamglenie świadomości, zaburzenia snu i problemy z komunikacją. Mgła pocovidowa daje także takie symptomy jak: poczucie wyobcowania, nasilające się i długotrwałe zmęczenie, częściowa lub całkowita utrata węchu powyżej dwóch miesięcy i bez przyczyn laryngologicznych, a także brak podzielności uwagi. U niektórych pacjentów pojawiają się zaburzenia lękowe, może też rozwijać się depresja.

 

Czy mgła pocovidowa jest trwała?

 

W niemal wszystkich przypadkach mgła mózgowa, czyli mgła pocovidowa, jest zespołem przemijających z czasem objawów. Ile trwa mgła mózgowa po koronawirusie? Wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań pacjentów. U części z nich symptomy znikają po około miesiącu, u innych są obserwowane dłużej – nawet trzy, cztery miesiąca. W skrajnych przypadkach problemy z koncentracją uwagi, problemy z pamięcią utrzymują się nawet do roku czasu lub nie przemijają. Według neurologów możliwe, że w wyniku infekcji szybciej uaktywniają się u takich osób choroby, na które i tak w przyszłości by zapadły.

 

Mgła mózgowa po koronawirusie – jak ją diagnozować?

 

Ponieważ mgła pocovidowa, czy mgła mózgowa, nie jest chorobą, a zespołem objawów, w jej przypadku stosuje się zwalczanie występujących symptomów. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poddane powinny być szczegółowej diagnostyce pod okiem m.in. neurologa. Ten, zależnie od stanu pacjenta zleci np. badania neuroobrazowe mózgu, EEG Biofeedback, rezonans magnetyczny czy nawet wkłucie lędźwiowe. Konieczne jest też badanie psychologiczne, aby ocenić funkcje poznawcze pacjenta. Na podstawie zebranego materiału lekarze ocenią, jakie wdrożyć leczenie.

 

Trudności w koncentracji po COVID-19 – leczenie

 

Jak poprawić koncentrację uwagi? Jak przestać zapominać? W przypadku mgły pocovidowej leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu i niwelowaniu objawów. Skuteczne w tym przypadku mogą okazać się zmiany w trybie życia (np. zadbanie o higienę snu, zmiana diety na zdrowszą), ale też terapia psychologiczna (o ile wystąpiły lęki lub depresja), a także ćwiczenie umysłu. Jedną ze skutecznych metod poprawy kondycji mózgu i układu nerwowego jest specjalistyczne leczenie terapią biofeedback.

 

Biofeedback a mgła mózgowa

 

Biofeedback jest jedną z dobrze poznanych i długo stosowanych metod neurorehabilitacji o wysokiej skuteczności. Regularne treningi EEG-biofeedback pozwalają na optymalizację pracę mózgu. Analizy naukowców potwierdzają, że działają one korzystnie na pacjentów wykazujących objawy lękowe, depresyjne, PTSD, ale też zaburzenia koncentracji uwagi, problemy poznawcze typowe dla mgły pocovidowej.

 

Chcesz wiedzieć więcej o terapii pocovidowej Biofeedback? Sprawdź naszą ofertę w mieście Warszawa.

 

 

04 marca 2022

NEUROIMPULS S.C.

Al. "Solidarności" 117 lok. 504,

00-140 Warszawa

Numer konta: 33 1140 2004 0000 3002 7524 3768

Copyright © 2021 INSTYTUT NEUROIMPULS Warszawa